- Continental konsekwentnie optymalizuje swoje opony w kierunku zrównoważonego rozwoju
- Opony wykonane w całości z materiałów zrównoważonych najpóźniej do roku 2050
- Maksymalne bezpieczeństwo na drodze dzięki idealnej mieszance surowców
Continental jest na dobrej drodze do stania się najbardziej postępowym producentem w branży oponiarskiej pod względem zrównoważonego rozwoju. Naszym celem jest wykorzystywanie 100% zrównoważonych materiałów w produktach oponiarskich najpóźniej do 2050 roku. Nasza innowacyjna moc pozwala na przełamywanie konwencji i tworzenie nowych, jeszcze bardziej zrównoważonych podstaw. Obejmuje to wszystkie etapy, począwszy od określenia pochodzenia i pozyskiwania materiałów, aż po ponowne wykorzystanie i recykling opon
– mówi Claus Petschick, Head of Sustainability w Continental Opony, jasno określając misję firmy.
W zależności od zastosowania, pory roku i środowiska, w jakim będą funkcjonować, opony muszą spełniać określone wymagania – widać to na przykładzie konstrukcji bieżnika. Jednak w innych obszarach, na przykład w składzie mieszanki gumowej, zmiany te nie są tak łatwo widoczne. Opony do samochodów osobowych firmy Continental składają się aż ze stu różnych surowców.
Kauczuk naturalny jest niezbędny do zapewnienia doskonałych osiągów opon. Produkt ten stanowi 10-40% mieszanki nowoczesnego ogumienia. Jego szczególne właściwości obejmują wysoki poziom wytrzymałości i trwałości, które są powodowane wywoływaną przez odkształcenia krystalizacją kauczuku. Przemysł oponiarski jest największym konsumentem globalnej produkcji kauczuku, stanowiąc ponad 70% rynku. Continental uważa jednak gumę naturalną za materiał zrównoważony tylko wtedy, gdy jest pozyskiwana w sposób odpowiedzialny. Dlatego firma stosuje zintegrowane podejście mające na celu uczynienie złożonych i rozproszonych łańcuchów dostaw kauczuku naturalnego bardziej zrównoważonymi. Obejmuje ono wykorzystanie najnowocześniejszych technologii cyfrowych, lokalne zaangażowanie i ścisłą współpracę z kompetentnymi partnerami w celu poprawy przejrzystości i identyfikowalności w całym łańcuchu wartości. W międzyczasie, dzięki projektowi Taraxagum, Continental realizuje innowacyjne podejście, aby zapewnić, że może stać się mniej zależny od kauczuku naturalnego, uprawianego głównie w południowo-wschodniej Azji. Producent opon pracuje wraz z partnerami nad uprzemysłowieniem wydobycia kauczuku naturalnego ze specjalnie uprawianych roślin mniszka lekarskiego.
Oprócz gumy, wypełniacze, takie jak krzemionka, są niezbędne do produkcji opon. Pomaga ona zoptymalizować takie cechy jak przyczepność, opór toczenia i trwałość ogumienia. W przyszłości, jako materiał źródłowy dla krzemionki produkowanej w sposób zrównoważony, używane będą łuski ryżu. Jest to produkt odpadowy produkcji ryżu i nie może być wykorzystywany jako żywność czy pasza dla zwierząt. Krzemionka uzyskana z popiołu łusek ryżu jest bardziej energooszczędna w produkcji niż ta pochodząca z konwencjonalnych materiałów, takich jak piasek kwarcowy.
Continental dąży do tego, aby najpóźniej w 2050 roku produkcja opon była w pełni zrównoważona. Oprócz stosowania materiałów odnawialnych, firma systematycznie pracuje nad wykorzystaniem w produkcji ogumienia surowców pochodzących z recyklingu. Ma to zapewnić, że sadza, kolejny kluczowy wypełniacz w mieszankach gumowych, będzie mogła być w przyszłości pozyskiwana na dużą skalę. Continental podpisał niedawno umowę rozwojową z Pyrum Innovations w celu dalszej optymalizacji recyklingu materiałów ze zużytych opon. W tym celu Pyrum rozkłada stare ogumienie na części składowe w piecu przemysłowym, stosując specjalny proces pirolizy – w ten sposób można wydobyć i poddać recyklingowi wartościowe surowce zawarte w oponach wycofanych z eksploatacji. Obie firmy pracują nad tym, aby w perspektywie średnioterminowej, oprócz bezpośredniego wykorzystania wysokiej jakości sadzy, pozyskać surowce z oleju pochodzącego z procesu pirolizy do produkcji opon Continental. W dłuższej perspektywie producent opon premium i Pyrum dążą do stworzenia koncepcji gospodarki cyrkularnej w obiegu zamkniętym dla recyklingu zużytych opon.
Oprócz pirolizy, Continental wykorzystuje również mechaniczną obróbkę opon wycofanych z eksploatacji – w szczególności guma, stal i kord tekstylny są oddzielane od siebie podczas wysoce zaawansowanego procesu. Guma jest następnie przygotowywana do ponownego wykorzystania jako część nowych mieszanek.
Surowce z recyklingu odegrają dużą rolę w uczynieniu opon bardziej zrównoważonymi. Używamy takich materiałów, kiedy tylko jest to możliwe. Porównywalna jakość i właściwości tego typu materiału do surowców konwencjonalnych są dla nas kluczowe
– mówi Petschick.
Continental niestrudzenie pracuje nad rozwojem innowacyjnych technologii oraz zrównoważonych produktów i usług w całym swoim łańcuchu wartości, od pozyskiwania zrównoważonych materiałów po recykling zużytych opon. Celem firmy jest osiągnięcie 100% neutralności węglowej najpóźniej do roku 2050.
Continental rozwija przełomowe technologie i usługi na rzecz zrównoważonego rozwoju transportu osób i towarów. Założona w 1871 roku firma technologiczna dostarcza bezpieczne, inteligentne i wydajne rozwiązania dla pojazdów, maszyn, ruchu drogowego i transportu. W 2021 roku wartość sprzedaży wyniosła około 33,8 mld euro. Continental zatrudnia obecnie około 190 000 pracowników w 58 krajach. W październiku 2021 roku firma obchodziła 150-lecie istnienia.
Obecnie działalność związana z oponami obejmuje 24 zakłady produkcyjne i rozwojowe zlokalizowane na całym świecie. Jako jeden z wiodących producentów opon, zatrudniający ponad 57 000 pracowników, w roku 2021 dział osiągnął sprzedaż na poziomie około 11,8 mld euro.
Continental należy do liderów technologicznych w produkcji opon i oferuje szeroką gamę produktów dla samochodów osobowych, pojazdów użytkowych i jednośladów. Dzięki ciągłym inwestycjom w badania i rozwój Continental wnosi znaczący wkład w bezpieczną, opłacalną i ekologicznie wydajną mobilność. Portfolio firmy obejmuje usługi w zakresie handlu oponami i zastosowań flotowych, a także cyfrowe systemy zarządzania oponami do pojazdów użytkowych.
Continental Opony Polska oferuje 7 lat gwarancji od daty zakupu na opony do aut osobowych i dostawczych. Wydłużona gwarancja obejmuje także opony osobowe z grupy Continental, m.in. Uniroyal, Barum, Semperit, Viking.
Dodatkowych informacji udzielają:
Jakub Braziewicz
Senior Team Leader OneMulti
tel.: +48 608 894 751
e-mail: jakub.braziewicz@onemulti.pl
Ewa Ostapczuk
PR Manager
Continental Opony Polska Sp. z o.o.
ul. Żwirki i Wigury 16C
02-092 Warszawa
e-mail: ewa.ostapczuk@conti.de