- Continental stosuje szereg nowatorskich rozwiązań, aby osiągnąć pełną neutralność klimatyczną najpóźniej do roku 2050
- Do produkcji opon wykorzystywane są m.in. butelki PET czy guma pochodząca z recyklingu
- Anna Burakowska, Dyrektor Generalna Continental Opony Polska: „Continental robi wszystko, aby stać się najbardziej postępowym producentem w branży oponiarskiej pod względem zrównoważonego rozwoju”
Zrównoważony rozwój kompleksowo, z coraz większą prędkością przekształca całe nasze społeczeństwo oraz gospodarkę. Choć zmiany w tym obszarze rozpoczęły się na dobre i są już w pełni widoczne, cały czas jesteśmy jeszcze w trakcie okresu przejściowego, podczas którego kształtujemy trendy na najbliższe lata
– mówi Anna Burakowska, Dyrektor Generalna Continental Opony Polska.
Z jednej strony uważa się, że realizacja celów zrównoważonego rozwoju generuje transformacyjne koszty, z drugiej zaś, wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że zrównoważone produkty i technologie cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród konsumentów, oferując tym samym znaczący potencjał handlowy. Dlatego istotne jest, aby już teraz wyznaczyć kierunek działań w tym zakresie. To właśnie zrównoważony rozwój będzie odgrywał decydującą rolę zarówno dla przyszłości naszej planety, jak i dla sukcesu przedsiębiorstw, w tym firm oponiarskich
– dodaje.
Continental stosuje holistyczne podejście do zrównoważonego rozwoju, obejmujące wszystkie etapy łańcucha wartości opon. Uwzględnia strategiczne aspekty ochrony klimatu, gospodarki cyrkularnej, zrównoważonych łańcuchów dostaw oraz niskoemisyjnej mobilności dzięki niewielkim oporom toczenia i wysokim przebiegom osiąganym przez opony. Firma nie idzie również na kompromis w kwestii właściwości produktów istotnych dla bezpieczeństwa. Postawa ta ilustruje zaangażowanie oraz wizjonerskie podejście do tematu zrównoważonego rozwoju, czego zwieńczeniem jest ambicja, aby najpóźniej w 2050 roku osiągnąć 100% neutralności klimatycznej.
Continental robi wszystko, aby stać się najbardziej postępowym producentem w branży oponiarskiej pod względem zrównoważonego rozwoju. Nasza innowacyjna moc pozwala na przełamywanie konwencji i tworzenie nowych, jeszcze bardziej zrównoważonych technologii, obejmujących wszystkie etapy łańcucha wartości, począwszy od określenia pochodzenia i pozyskiwania materiałów, aż po ponowne wykorzystanie i recykling opon
– mówi Anna Burakowska.
Opony samochodowe muszą spełniać określone wymagania w zależności od ich zastosowania, pory roku i środowiska, w jakim będą funkcjonować – zaobserwować można to idealnie na przykładzie konstrukcji bieżnika. Opony do pojazdów osobowych firmy Continental składają się aż ze stu różnych surowców, co ciężko jest dostrzec gołym okiem. Ich zestawienie ma duży wpływ na same opony oraz ich właściwości jezdne. Umiejętność zastosowania różnych materiałów o unikalnych właściwościach i współzależnościach w określony sposób jest dla inżynierów i ekspertów materiałowych firmy Continental skomplikowanym zadaniem. Tylko wtedy, gdy wszystkie materiały są idealnie dopasowane, można stworzyć bezpieczne, energooszczędne i trwałe opony o wysokich osiągach.
Continental posiada bogatą historię konsekwentnego działania na rzecz wprowadzenia opon wycofanych z eksploatacji do gospodarki cyrkularnej w celu ochrony zasobów i środowiska. Materiał znany jako „Conti-Reclaim” pozyskiwany jest w ramach procesu bieżnikowania opon ciężarowych w zakładzie firmy w Stöcken w Hanowerze już od 2013 roku i od lat jest stosowany w produkcji ogumienia. Aby rozszerzyć zakres zastosowań gumy z recyklingu i zoptymalizować jej właściwości dla różnych obszarów zastosowań, Continental wykorzystuje nie tylko „Conti-Reclaim”, ale także gumę z recyklingu pozyskiwaną od innych dostawców.
Surowce z recyklingu odegrają niezwykle istotną rolę w uczynieniu opon bardziej zrównoważonymi. Używamy tego typu materiałów, kiedy tylko jest to możliwe. Jednocześnie kluczowe jest dla nas, aby ich jakość i właściwości były na takim samym poziomie, jak w przypadku surowców konwencjonalnych
– mówi Anna Burakowska.
Kauczuk naturalny nadal jest niezbędny do zapewnienia doskonałych osiągów opon. Produkt ten stanowi 10-40% mieszanki nowoczesnego ogumienia. Jego szczególne właściwości obejmują wysoki poziom wytrzymałości i trwałości, które są powodowane wywoływaną przez odkształcenia krystalizacją kauczuku. Continental uważa jednak gumę naturalną za materiał zrównoważony tylko wtedy, gdy jest pozyskiwana w sposób odpowiedzialny. Dlatego firma stosuje zintegrowane podejście mające na celu uczynienie złożonych i rozproszonych łańcuchów dostaw kauczuku naturalnego bardziej zrównoważonymi. W międzyczasie, dzięki projektowi Taraxagum, Continental zapewnia, że może stać się mniej zależny od kauczuku naturalnego, uprawianego głównie w południowo-wschodniej Azji. Producent opon pracuje wraz z partnerami nad uprzemysłowieniem wydobycia kauczuku naturalnego ze specjalnie uprawianych roślin mniszka lekarskiego.
Continental niestrudzenie pracuje nad rozwojem innowacyjnych technologii oraz zrównoważonych produktów i usług w całym swoim łańcuchu wartości, od pozyskiwania zrównoważonych materiałów po recykling zużytych opon. Celem firmy jest osiągnięcie 100% neutralności węglowej najpóźniej do roku 2050.
W Continental jesteśmy przekonani, że dążenie do zrównoważonego rozwoju to nie tylko obowiązek, ale także ogromna szansa na rozwój. W ramach naszej strategii koncentrujemy się zarówno na minimalizowaniu wpływu naszej działalności na środowisko naturalne, jak i na zapewnieniu najwyższej jakości produktów, które spełniają wymagania nawet najbardziej wymagających klientów, zapewniając jednocześnie maksymalny poziom bezpieczeństwa
– mówi Anna Burakowska.
Continental rozwija przełomowe technologie i usługi na rzecz zrównoważonego rozwoju transportu osób i towarów. Założona w 1871 roku firma technologiczna dostarcza bezpieczne, inteligentne i wydajne rozwiązania dla pojazdów, maszyn, ruchu drogowego i transportu. W 2021 roku wartość sprzedaży wyniosła około 33,8 mld euro. Continental zatrudnia obecnie około 190 000 pracowników w 58 krajach. W październiku 2021 roku firma obchodziła 150-lecie istnienia.
Obecnie działalność związana z oponami obejmuje 24 zakłady produkcyjne i rozwojowe zlokalizowane na całym świecie. Jako jeden z wiodących producentów opon, zatrudniający ponad 57 000 pracowników, w roku 2021 dział osiągnął sprzedaż na poziomie około 11,8 mld euro.
Continental należy do liderów technologicznych w produkcji opon i oferuje szeroką gamę produktów dla samochodów osobowych, pojazdów użytkowych i jednośladów. Dzięki ciągłym inwestycjom w badania i rozwój Continental wnosi znaczący wkład w bezpieczną, opłacalną i ekologicznie wydajną mobilność. Portfolio firmy obejmuje usługi w zakresie handlu oponami i zastosowań flotowych, a także cyfrowe systemy zarządzania oponami do pojazdów użytkowych.
Continental Opony Polska oferuje 7 lat gwarancji od daty zakupu na opony do aut osobowych i dostawczych. Wydłużona gwarancja obejmuje także opony osobowe z grupy Continental, m.in. Uniroyal, Barum, Semperit, Viking.
Dodatkowych informacji udzielają:
Jakub Braziewicz
Senior Team Leader OneMulti
tel.: +48 608 894 751
e-mail: jakub.braziewicz@onemulti.pl
Ewa Ostapczuk
PR Manager
Continental Opony Polska Sp. z o.o.
ul. Żwirki i Wigury 16C
02-092 Warszawa
e-mail: ewa.ostapczuk@conti.de