- Continental po raz pierwszy zastąpił sadzę w mieszankach bieżnika krzemionką w 1994 roku
- Prof. Burkhard Wies, Head of Applied Research and Innovation w Continental Opony: „Krzemionka w mieszankach gumowych była rewolucją w technologii oponiarskiej, umożliwiającą nam skrócenie drogi hamowania na mokrej nawierzchni niemal o połowę. To ogromna poprawa bezpieczeństwa”
- Popiół z łusek ryżu coraz ważniejszym materiałem bazowym dla zrównoważonej krzemionki
Krzemionka w mieszankach gumowych była rewolucją w technologii oponiarskiej, umożliwiając skrócenie drogi hamowania na mokrej nawierzchni niemal o połowę. To ogromna poprawa bezpieczeństwa. Mieszanki krzemionkowe są również korzystne dla środowiska, ponieważ zmniejszają opór toczenia opon. Oznacza to mniejsze zużycie paliwa przez silniki spalinowe i większy zasięg samochodów elektrycznych
– mówi prof. Burkhard Wies, Head of Applied Research and Innovation w Continental Opony.
Krzemionka jest stosowana jako wypełniacz w wielu gałęziach przemysłu. Przykładowo w budownictwie jest wykorzystywana do produkcji betonu i cegieł. Krzemionka pozyskiwana jest głównie z piasku kwarcowego, w takiej formie nie nadaje się jednak do produkcji opon. Zamiast niej stosuje się technicznie przygotowaną krzemionkę „amorficzną”.
Wraz z wprowadzeniem pasywnych systemów bezpieczeństwa, takich jak pasy bezpieczeństwa i układ ABS, zastosowanie krzemionki w oponach pomogło znacznie zmniejszyć liczbę ofiar wypadków drogowych
– mówi Wies.
Inżynierowie Continental nieustannie pracują nad tym, aby opony były bezpieczniejsze i bardziej zrównoważone, a jednocześnie zapewniały jeszcze lepsze osiągi. Dotyczy to zarówno konstrukcji opon, jak i zastosowanych materiałów. Przykładowo firma prowadzi badania nad wykorzystaniem alternatywnej, bardziej zrównoważonej krzemionki o porównywalnych właściwościach i parametrach w zakresie bezpieczeństwa. Łuski ryżowe okazały się niezawodnym materiałem bazowym dla krzemionki produkowanej w sposób zrównoważony. Są one produktem ubocznym wytwarzania ryżu, który nie może być wykorzystywany jako żywność lub pasza dla zwierząt. Produkcja krzemionki z popiołu z łusek ryżowych jest bardziej energooszczędna niż w przypadku konwencjonalnych materiałów, takich jak piasek kwarcowy. Krzemionka z popiołów z łusek ryżowych jest już wykorzystywana w najbardziej zrównoważonej oponie Continental – UltraContact NXT.
Continental rozwija pionierskie technologie i usługi dla zrównoważonej i połączonej mobilności ludzi i towarów. Założona w 1871 roku firma technologiczna oferuje bezpieczne, wydajne, inteligentne i przystępne cenowo rozwiązania dla pojazdów, maszyn, ruchu drogowego i transportu. W 2024 roku Continental wygenerował wstępną sprzedaż na poziomie 39,7 mld euro i obecnie zatrudnia około 190 000 osób w 55 krajach.
Rozwiązania oponiarskie sekcji Tires Group sprawiają, że mobilność staje się bezpieczniejsza, bardziej inteligentna i zrównoważona. Jej portfolio produktów klasy premium obejmuje opony do samochodów osobowych, ciężarowych, autobusów, jednośladów oraz pojazdów specjalistycznych, a także inteligentne rozwiązania oraz usługi dla flot i sprzedawców opon. Continental zapewnia najwyższą wydajność od ponad 150 lat i jest jednym z największych producentów opon na świecie. W roku fiskalnym 2023 sektor opon wygenerował sprzedaż w wysokości 14 mld euro. Dział opon Continental zatrudnia ponad 56 000 osób na całym świecie i posiada 20 zakładów produkcyjnych oraz 16 zakładów rozwojowych.
Continental Opony Polska oferuje 7 lat gwarancji od daty zakupu na opony do aut osobowych i dostawczych. Wydłużona gwarancja obejmuje także opony osobowe z grupy Continental, m.in. Uniroyal, Barum, Semperit, Viking.
Dodatkowych informacji udzielają:
Jakub Czubaszek
Senior Account Executive
OneMulti
tel.: +48 728 514 171
e-mail: jakub.czubaszek@onemulti.pl
Ewa Ostapczuk
PR Manager
Continental Opony Polska Sp. z o.o.
ul. Żwirki i Wigury 16C
02-092 Warszawa
e-mail: ewa.ostapczuk@conti.de