Jak pokazują wyniki badania Continental[1], właściciele flot są otwarci na innowacje, pod warunkiem że będą miały szybką stopę zwrotu, a ponad połowa z nich rozumie znaczenie cyfryzacji dla transportu i nie chce zostać w tyle. Stąd rosnąca popularność nowoczesnych rozwiązań technologicznych, które pomogą flotom w optymalizacji kosztów.
Aż czterech na pięciu managerów i właścicieli flot uważa, że presja kosztowa w transporcie ciężarowym będzie nadal rosła, dlatego tak istotne jest wykorzystywanie w bieżącej pracy zaawansowanych technologicznie rozwiązań poprawiających efektywność pojazdów. Właścicieli oraz managerów flot szczególnie interesują technologie paliwooszczędne – tak wskazało 66% respondentów. Tyle samo ankietowanych oczekuje rozwiązań wspierających kierowcę w codziennej pracy, a niemal połowa jest zainteresowana nowoczesnymi systemami monitoringu ciśnienia w oponach.
Z kolei trzech na czterech kierowców oczekuje nowych rozwiązań w kwestii ulepszonych systemów pokazujących strefy odpoczynku, a 69% udoskonalonych systemów nawigacji. Dla 67% ankietowanych bardzo istotne są funkcje zwiększające wygodę we wnętrzu pojazdu. Co szczególnie istotne, aż 57% wskazuje na konieczność wykorzystania nowoczesnych technologii przy systemach monitoringu ciśnienia w ogumieniu.
Aby sprostać oczekiwaniom firm transportowych, Continental już od kilku lat opracowuje innowacyjne rozwiązania i systemy, które mają zapewnić optymalizację oraz automatyzację procesów związanych z transportem, a także zwiększyć bezpieczeństwo kierowców i przewożonych towarów.
Bezobsługowy monitoring w czasie rzeczywistym
ContiPressureCheck to system monitorowania stanu ogumienia na wszystkich osiach pojazdu, który w sposób ciągły podczas jazdy, wykorzystuje czujniki zamontowane wewnątrz opon do monitorowania ciśnienia i temperatury. Jeżeli ciśnienie w oponach odbiega od wartości nominalnej, natychmiast wyświetla ostrzeżenie na desce rozdzielczej pojazdu. Umożliwia to kierowcy podjęcie natychmiastowych działań, co eliminuje ryzyko kosztownych przestojów spowodowanych awarią opon, a także obniża koszty funkcjonowania firmy. ContiPressureCheck to bardzo zaawansowany system, który już teraz dzięki stałej kontroli ogumienia pozwala flotom uzyskać znaczne oszczędności eksploatacyjne. Potwierdzają to testy Continental na torach własnych, które wykazały, że zużycie paliwa na 100 km w pełni załadowanej ciężarówce wzrasta o 0,7 litra, gdy ciśnienie w oponach jest o zaledwie 2 bary za niskie, dlatego tak istotny jest montaż czujników ciśnienia.
Kompleksowe zarządzanie ogumieniem z Continental
Kolejnym z inteligentnych rozwiązań Continental jest stacja monitorująca ciśnienie ContiYardReader, która współpracuje z czujnikami ciśnienia ContiPressureCheck, dzięki czemu zapewnia dokładny pomiar danych z opony w bazie transportowej np. podczas codziennego przeglądu pojazdu. Urządzeniem scalającym pomiary jest system zarządzania oponami ContiConnect, który przetwarza zgromadzone dane z pojazdów w całej flocie na podstawie pomiarów zgromadzonych przez stację ContiYardReader z czujników ContiPressureCheck.
W ramach bieżącej analizy stanu ogumienia zarządca floty otrzymuje raporty online wraz z proponowanymi rozwiązaniami naprawy.
W ramach bieżącej analizy stanu ogumienia zarządca floty otrzymuje raporty online wraz z proponowanymi rozwiązaniami naprawy.
Według Continental transport w przyszłości będzie opierał się na takich innowacyjnych, cyfrowych technologiach, które ułatwią i znacznie usprawnią bezpieczne transportowanie ładunków oraz osób, a przede wszystkim podniosę efektywność kosztową prowadzonych operacji logistycznych.
[1]Continental Mobility Study 2016